Takmičenje za najbolju kompozitnu restauraciju II klase

U februaru 2020. godine na Stomatološkom fakultetu u Pančevu u saradnji sa kompanijom Ivoclar Vivadent održano je takmičenje iz restaurativne stomatologije. Cilj takmičenja je bio postavljanje kompozitnog ispuna II klase uz poštovanje svih estetskih i anatomo-morfoloških principa.

Studenti 4. i 5. godine koji su u toku studija na praktičnom delu iz predmeta Dentalna patologija imali prosečnu ocenu iznad 8, mogli su da se prijave i uzmu učešće u takmičenju. Prijavljeno je 14 studenata koji su proizvoljno podeljeni u dve grupe.

Takmičari su modelovali ispune II klase najsavremenijim kompozitnim materijalima. Cilj je bio postići adekvatnu kontaktnu tačku, optimalnu boju i što kompleksniju morfologiju. U radu su korišćeni modeli sa troslojnim kompozitnim zubima i Tetric Evo Line Workshop set. Takmičari su imali dva sata da pomoću najsavremenijih kompozitnih materijala prikažu svoje umeće i ostvare cilj. Pored univerzalnog adheziva u olovci (Adhese Universal Vivapen), imali su prilike da se upoznaju i rade sa kompozitima Tetric linije. Na raspolaganju su imali set različitih dentinskih i gleđnih Tetric EvoCeram boja. Morfologiju su modelovali uz pomoć Optra Sculpt seta. Visoko poliranu površinu su postizali uz pomoć Optrapol seta najfinijih gumica.

Stručni tim za ocenu radova činili su nastavnici sa klinike za Bolesti zuba: Doc. dr Veljko Kolak, Doc. dr Dragana Pešić i Doc. dr Irena Melih. Svaki rad je ocenjivan ocenama od 1 do 10 u tri kategorije: boja, morfologija i kontaktna tačka.

Zbirnim ocenjivanjem proglašeni su pobednici:

• 3. mesto – Marijana Nijemčević
  • 2. mesto – Anja Ivanović
  • 1. mesto – Ana Papdi

Situacija sa Covid-19 virusom nas je primorala da odložimo mnoge planove, pa i dodelu nagrada. Dodela je upriličena na Nastavno-naučnom veću u junu 2020. godine.

Čestitamo još jednom pobednicima. Zahvaljujemo se svim takmičarima na učešću i lepom i nezaboravnom druženju. Nastojaćemo da i ubuduće organizujemo slična takmičenja kroz koja ćemo nastaviti da proširujemo znanja, usavršavamo veštine i razvijamo ljubav prema kliničkom radu.

Bilo je zadovoljstvo osmisliti i učestvovati u realizaciji takmičenja.

Rukovodioci programa:

• Prof. dr Danimir Jevremović, prodekan za nauku